Zakupy w internecie na firmę. Obowiązek podania NIP przy zamówieniu.

receipts-4542292_1280

Wiem od bliskiej mi osoby, która pracuje w dziale obsługi posprzedażowej jednego ze sklepów internetowych, że przedsiębiorcy, którzy kupili towar nie podając przy zakupie NIP, domagają się następnie wystawienia faktury lub faktury korekty „na firmę” już z podanym NIP.

Odpowiedź sklepu na taką prośbę jest i musi być negatywna. W dniu 4 lipca 2019 r. uchwalono ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustawy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1520). Od dnia 1 stycznia 2020 r. obowiązuje art. 106b ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym: „W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.”.

Powyższy przepis nie pozwala na stosowanie popularnej do tej pory praktyki, polegającej na zakupie towaru jako konsument, a następnie, gdy towar spełniał wszystkie oczekiwania, wystąpienie o wystawienie faktury „na firmę”. Obecnie już w momencie zamówienia kupujący musi zadeklarować się, czy kupuje towar jako konsument, czy jako przedsiębiorca. W tym drugim przypadku musi w momencie zamówienia podać NIP.

Brak możliwości wystawienia przez sklep faktury vat lub faktury korekty w przypadku niepodania NIP przy dokonywaniu zamówienia potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 grudnia 2019 r., sygnatura: 0111-KDIB3-2.4012.590.2019.3.SR. Zgodnie z uzasadnieniem wydanej interpretacji: „(…) podatnik nie może dowolnie wybierać, czy dokonuje zakupu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, czy też występuje w charakterze konsumenta. To znaczy, jeżeli w momencie dokonywania zakupu dany podmiot występuje w charakterze konsumenta i nabywa określony towar, jako konsument, wówczas nie ma możliwości późniejszej zmiany tego charakteru zakupu. Towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste lub prywatne nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalności gospodarczej z punktu widzenia VAT. (…) w przypadku, gdy wnioskodawca wystawi na żądanie klienta fakturę niezawierającą NIP nabywcy do paragonu fiskalnego niezawierającego NIP, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do wystawienia faktury korygującej zawierającej NIP lub zaakceptowania noty korygującej wystawionej przez klienta z NIP wskazanym przez klienta.„.

Negatywne skutki zmiany ustawy o podatku od towarów i usług zostaną częściowo zrównoważone przez umożliwienie przedsiębiorcom na korzystanie z uprawnień konsumenckich, w tym prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie 14 dni. Będzie dotyczyło to jednak tylko umów, które nie posiadają dla przedsiębiorcy charakteru zawodowego. Z powodu problemów interpretacyjnych tego pojęcia, omówię zagadnienie w odrębnym wpisie.

 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/receipts-tax-office-bank-notes-4542292/


Jedna myśl w temacie “Zakupy w internecie na firmę. Obowiązek podania NIP przy zamówieniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s