Rejestracja spółki przez internet (S24). 5 powodów dlaczego warto przekazać sprawę prawnikowi.

achievement-3408115_1920

Możliwość zarejestrowania spółki oraz dokonania w niej zmian przez internet (S24) to niewątpliwie znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców. Szerzej na temat zalet takiego sposobu założenia spółki napisałem w moim poprzednim wpisie: https://akuspitkancelaria.wordpress.com/2020/03/18/zakladanie-spolki-przez-internet-s24/. Jednocześnie chciałbym Ciebie przekonać, dlaczego warto, aby sprawą zajął się radca prawny.

Czy możliwe jest samodzielne założenie spółki? Oczywiście, że tak. Pomimo, że jest to sformalizowana procedura sądowa, a system potrafi być momentami „specyficzny”, jest to jak najbardziej wykonalne. Człowiek z natury jest ciekawy świata i potrafi uczyć się nowych rzeczy. Z drugiej strony nie bez powodu w toku rozwoju cywilizacji ludzie zaczęli się specjalizować w wykonywaniu określonego typu pracy. Poświęcając więcej czasu na zdobycie specjalistycznej wiedzy i praktyki, można świadczyć usługi na wyższym poziomie.

Kiedyś samodzielnie zmieniałem rury odpływowe w zlewie. Zajęło mi to 2 dni pełne wysiłku, nerwów i dodatkowych kosztów, bo okazało się, że nie wszystkie części do siebie pasują. Fachowcowi sprawa zajęłaby najwyżej godzinę… z przerwą na kawę. Dzisiaj z pewnością oddałbym robotę hydraulikowi. Pół biedy jeżeli samodzielne wykonywanie pewnych rzeczy to tylko kwestia straty czasu i pieniędzy. W moim mieszkaniu przy okazji kontroli instalacji elektrycznej okazało się, że wyłącznie cudem nie zostałem do tej pory porażony prądem. Elektrykę wykonywał samodzielnie poprzedni właściciel mieszkania, który z tym fachem nie miał nic wspólnego.

Jeżeli jesteś przekonany do powierzenia sprawy pojawia się pytanie, komu zaufać? W internecie jest dużo ofert założenia spółki przez internet (S24). Takie usługi oferują prawnicy – radcowie prawni i adwokaci, biura rachunkowe, jak również inne podmioty mające zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jestem radcą prawnym i jako osoba wykonujący ten zawód przedstawię argumenty, dlaczego uważam, że jest to najlepszy wybór przy powierzeniu rejestracji spółki.

1. Kompleksowość obsługi

Założenie spółki nie polega jedynie na stworzeniu odpowiednich dokumentów i wysłaniu ich do sądu. Radca prawny specjalizujący się w obsłudze podmiotów gospodarczych potrafi doradzić właściwe rozwiązania, które pozwolą klientowi na osiągnięcie wybranych celów biznesowych. Inna umowa spółki będzie właściwa dla spółki z jednym lub dwoma wspólnikami, a inna dla spółki, gdzie wspólników jest więcej. Różne rozwiązania można zaproponować klientowi, który chce osobiście zarządzać spółką i klientowi, który chce jedynie pobierać dywidendę. Przy okazji rejestracji spółki koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na kwestie podatkowe i księgowe. Radca prawny może przedstawić plan na praktyczne funkcjonowanie spółki po jej rejestracji i odpowiedzieć na wiele pytań prawnych, które często pojawią się przy okazji (np. o umowy zawierane przez spółkę z kontrahentami).

2. Profesjonalizm

Aby zostać radcą prawnym należy skończyć pięcioletnie studia prawnicze, odbyć trzyletnią aplikację radcowską, a na koniec zdać egzamin państwowy. Przez ten czas kandydat zdobywa doświadczenie praktyczne i poszerza swoją wiedzę. Również po uzyskaniu uprawnień radca prawny ma obowiązek szkoleniowy, który jest weryfikowany przez samorząd radców prawnych.

Nie oznacza to oczywiście, że każdy radca prawny jest z automatu kompetentny w każdej dziedzinie. Warto zapytać się na początku, czy posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie do przyjęcia zlecenia. Ta trudna droga do zawodu gwarantuje jednak lepszą weryfikację kompetencji, niż same suche zapewnienia na stronie internetowej.

3. Pewność

W każdej chwili kontaktując się z odpowiednią izbą radców prawnych można zweryfikować, czy dany radca prawny istnieje i prowadzi działalność. Jako członek samorządu radców prawnych jestem wpisany na listę prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Lublinie: https://oirp.lu/o-izbie/listy/lista-radcow-prawnych/. Na stronie podaję swoje dane kontaktowe, można do mnie napisać, zadzwonić lub umówić się na spotkanie. Nie zawsze można to powiedzieć o stronach prowadzonych anonimowo przez niezidentyfikowane podmioty.

Przynależność prawnika do samorządu radców prawnych gwarantuje klientowi zabezpieczenie właściwego wykonania usługi. Każdego radcę prawnego obowiązuje Kodeks Etyki Radcy Prawnego, który szczegółowo określa obowiązki w relacjach z klientami. Za naruszenie kodeksu etyki, jak również za naruszenie swych obowiązków zawodowych radca prawny może podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej przed organami samorządu.

Radca prawny posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC od błędów w sztuce, co ułatwia i dodatkowo zabezpiecza dochodzenie roszczeń w przypadku niewłaściwego wykonania zlecenia.

4. Oszczędność czasu

Radca prawny przygotuje wszelkie niezbędne dokumenty, następnie w sprawny i zorganizowany sposób przeprowadza klienta przez cały proces zakładania spółki. Czynności, które klient musi wykonać samodzielnie (np. podpisanie dokumentów) zostaną ograniczone do niezbędnego minimum.

Nieraz zgłaszali się do mnie klienci, którzy bezskutecznie próbowali samodzielnie założyć spółkę przez internet. Za każdym razem sąd zwracał lub oddalał wniosek. Straconych tygodni, w ciągu których spółka mogła już na siebie zarabiać, nikt im nie zwróci. Dzięki poprawnie przygotowanemu przez radcę prawnego wnioskowi własną spółkę wpisaną do KRS można mieć w ciągu 1-3 dni roboczych.

5. Oszczędność pieniędzy

Każdy błędnie wypełniony, zwrócony przez sąd wniosek to 350 zł zamrożonych w kasie sądu. Te pieniądze zostaną zwrócone, ale stanie się to w ciągu tygodnia, czasami nawet nie w ciągu miesiąca. Festina lente 😉 Przy prawomocnym oddaleniu wniosku pieniądze przepadają.

Przede wszystkim jednak brak zarejestrowanej spółki uniemożliwia zarabianie pieniędzy, a nie wszystkie okazje biznesowe się powtarzają. Czasem spółka jest potrzebna „na już”.  Jeżeli jest poniedziałek, a w piątek masz przeprowadzić jakąś ważną transakcję na spółkę, to nie ma tu miejsca na żadne błędy.

Jeżeli powyższe argumenty Cię przekonały lub masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu z Kancelarią:

telefon: +48 605-988-364

e-mail: arkadiuszkuspit@kancelarie.net

Zapraszam do zapoznania się również z pozostałymi wpisami dotyczącymi spółki przez internet (S24):

https://akuspitkancelaria.wordpress.com/2020/03/10/jak-wyjsc-ze-spolki-z-o-o/

https://akuspitkancelaria.wordpress.com/2018/10/20/zbycie-udzialow-spolki-z-o-o-przez-internet-s24/

 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/osi%C4%85gni%C4%99cia-umowy-biznesu-3408115/


2 myśli w temacie “Rejestracja spółki przez internet (S24). 5 powodów dlaczego warto przekazać sprawę prawnikowi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s