Oświadczenie o wniesieniu wkładów przez wspólników spółki z o.o. (S24).

Wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego jest jednym z wymogów powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku spółki z o.o. zakładanej przez internet w systemie S24, w grę wchodzą oczywiście tylko wkłady pieniężne.

Potwierdzeniem dla sądu rejestrowego, że kapitał zakładowy został pokryty jest oświadczenie zarządu sp.  z o.o., że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione. Oświadczenie można wygenerować w systemie S24 w zakładce „dokumenty” klikając „nowy dokument” a następnie „oświadczenie o wniesieniu kapitału”. Podpisy mogą być złożone przez EPUAP lub podpisem kwalifikowanym. Oświadczenie musi zostać podpisane przez wszystkich członków zarządu. Nie ma znaczenia sposób reprezentacji określony w umowie spółki. Przykładowo, gdy każdy z członków zarządu może reprezentować spółkę samodzielnie, oświadczenie o wniesieniu wkładu i tak podpisują wszyscy członkowie zarządu. Podpisy muszą zostać złożone osobiście, niedopuszczalne jest wykorzystanie do tego celu pełnomocnika. Należy również zwrócić uwagę, aby data oświadczenia zgadzała się z datą podpisu oświadczenia (dokument uznawany jest za podpisany w S24 w momencie złożenia podpisu przez ostatnią z osób zobowiązanych). Przykładowe oświadczenie wskazuję poniżej.

Screenshot_2020-04-17 Mój podmiot - Portal S24

Brak dołączenia do wniosku o rejestrację oświadczenia o pokryciu kapitału nie jest przeszkodą do wpisania spółki do KRS. Zgodnie z art. 167 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych, w przypadku rejestracji spółki z o.o. w S24, oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, może zostać wniesione do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia wpisu do KRS. Do czasu wniesienia oświadczenia w odpisie z KRS spółki będzie figurowała wzmianka, iż kapitał zakładowy nie został pokryty.

Jeżeli zatem na dzień złożenia wniosku o wpis spółki do KRS zarząd nie dysponuje wpłaconymi przez wspólników wkładami, istnieje możliwość uzupełnienia braku w późniejszym terminie. Należy wówczas wnieść stosowne oświadczenie do sądu w wersji papierowej.

Czego na pewno nie powinien robić zarząd? Składać oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego, jeżeli w rzeczywistości nie został on w całości wniesiony. Taki czyn może wypełniać znamiona przestępstwa z art. 271 § 1 kodeksu karnego, polegającego na wystawieniu przez członków zarządu dokumentu poświadczającego nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w założeniu spółki przez internet (S24), zapraszam do kontaktu:

telefon: +48 605-988-364

e-mail: arkadiuszkuspit@kancelarie.net

Zapraszam do zapoznania się również z innymi wpisami na temat S24:

https://akuspitkancelaria.wordpress.com/2020/03/18/zakladanie-spolki-przez-internet-s24/
https://akuspitkancelaria.wordpress.com/2020/03/10/jak-wyjsc-ze-spolki-z-o-o/

https://akuspitkancelaria.wordpress.com/2018/10/20/zbycie-udzialow-spolki-z-o-o-przez-internet-s24/

https://akuspitkancelaria.wordpress.com/2020/04/09/rejestracja-spolki-przez-internet-s24-5-powodow-dlaczego-warto-przekazac-sprawe-prawnikowi-radcy-prawnemu/

 

 

 

 

 

 


Jedna myśl w temacie “Oświadczenie o wniesieniu wkładów przez wspólników spółki z o.o. (S24).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s