Zwrot towaru zakupionego w sklepie internetowym na firmę. Nowe uprawnienia dla przedsiębiorców od 2021 r.

e-commerce-402822_1280

Bardzo przydatną możliwością przy zakupach internetowych jest odstąpienie od umowy w terminie 14 dni i zwrot towaru sklepowi bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Nie ten rozmiar kapelusza? Biała lodówka jest niewystarczająco biała? Nieważne. Wystarczy odstąpić od umowy, odesłać towar i otrzymać zwrot pieniędzy.

Dotychczas zwrotu towaru bez podania przyczyny mogli dokonać jedynie konsumenci, czyli osoby kupujące dla siebie, w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub zawodową. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, kupujące na firmę, były takiej możliwości pozbawione (chyba, że sklep wyraził zgodę). Często stosowanym rozwiązaniem było kupowanie towaru jako konsument, a następnie dokonywanie jego zwrotu (gdy nie odpowiadał oczekiwaniom) lub wnioskowanie o wystawienie faktury już na firmę (gdy wszystko było ok). Ta druga możliwość została ukrócona zmianą przepisów podatkowych, o czym pisałem tutaj: https://akuspitkancelaria.wordpress.com/2020/03/23/zakupy-w-internecie-na-firme-obowiazek-podania-nip-przy-zamowieniu/

Ustawodawca, aby zrekompensować brak możliwości wystawiania faktur do paragonu niezawierającego NIP, wprowadził możliwość odstąpienia od umowy i zwrotu towaru również dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Nowe uprawnienie zawiera jeden bardzo istotny haczyk. Dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca zawiera umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego. Czym jest ten „zawodowy charakter”? Chodzi o zawieranie umów dotyczących branży, w której kupujący przedsiębiorca się specjalizuje. Przykładowo, salon optyczny może zwrócić zakupioną do biura drukarkę, ale punkt xero już nie. Podobnie może zwrócić akcesoria hydrauliczne biuro rachunkowe, które robi akurat remont kuchni dla pracowników, ale już firma zajmująca się profesjonalnie montażem takich urządzeń – nie.

Rozstrzyganie, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła odstąpić od umowy, zostało przerzucone w całości na sklep – dostawcę towaru lub usługi. Przepis ustawy o prawach konsumenta wskazuje, że zawodowy charakter umowy jest oceniany na podstawie przedmiotu wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, udostępnionego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Niezbędne jest zatem ustanowienie przez sklepy internetowe stosownych procedur, przeszkolenie pracowników i dokonanie zmian w regulaminach. Termin wejścia nowych przepisów to 1 stycznia 2021 r. Warto zadbać, aby do tego czasu sklep internetowy był przygotowany na nadchodzące zmiany. Dotycząc one zresztą również innych ważnych kwestii jak rękojmia i niedozwolone postanowienia umowne.

Jeżeli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu stosownych zmian, zapraszam do kontaktu:

telefon: +48 605-988-364

e-mail: arkadiuszkuspit@kancelarie.net

 

 

 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/illustrations/e-handel-koszyk-chodzi%C4%87-po-sklepach-402822/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s