Brak złożenia oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego w spółce z o.o. Co zrobić, gdy KRS nałoży grzywnę? Wzór pisma.

Dość dużą popularnością cieszył się mój wpis dotyczący oświadczenia zarządu o pokryciu kapitału zakładowego przy zakładaniu spółki przez internet (S24): https://kuspitkancelaria.com/2020/04/17/oswiadczenie-o-wniesieniu-wkladow-przez-wspolnikow-spolki-z-o-o-s24/ Kilka wiadomości i telefonów od członków zarządu spółek z o.o. z prośbą o pomoc uświadomiły mi jednak, że warto pociągnąć temat dalej. Tym razem skupię się na przypadku, gdy zarząd spółki z o.o. z różnych powodów nie przedłoży stosownego oświadczenia.

Jak już wcześniej pisałem niezłożenie oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego nie jest formalną przeszkodą do zarejestrowania spółki. W takim przypadku w KRS pojawi się jedynie wzmianka, że kapitał zakładowy nie został w pełni pokryty. Jednocześnie sąd rejestrowy w takiej sytuacji podejmuje działanie, aby zarząd spółki wykonał obowiązek złożenia stosownego oświadczenia. W tym celu skieruje do spółki wezwanie do przedłożenia dokumentu w terminie 7 dni.

Jak to jednak bywa na początku działalności spółki, na zarządzie spoczywa wiele innych obowiązków takich jak dokonanie zgłoszeń do urzędu skarbowego, uzyskanie stosowanych zezwoleń na prowadzenie działalności czy założenie rachunku bankowego. Nie wspominając o innych kwestiach związanych z rozkręcaniem działalności spółki. Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, że korespondencja z sądu w całym tym nawale pracy po prostu umknie.

Niestety w przypadku braku realizacji zobowiązania sąd rejestrowy nałoży na członków zarządu spółki grzywnę w wysokości nawet do 15000 zł. Jeżeli pomimo wydania pierwszego postanowienia o nałożeniu grzywny, oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego nie zostanie złożone, grzywna zostanie nałożona ponownie. Przyznacie, że taka sytuacja potrafi zdołować i podciąć skrzydła na samym początku działalności spółki, gdzie członkowie zarządu niekiedy dopiero uczą się pełnić swoje funkcje.

Na szczęście sytuację można bardzo prosto naprawić. Wystarczy jak najszybciej przesłać do sądu oświadczenie zarządu spółki o pokryciu kapitału zakładowego przez wszystkich wspólników, jednocześnie złożyć wniosek o uchylenie grzywny. Wobec wykonania zobowiązania, a tym samym spełnienia celu postępowania przymuszającego, sąd ma obowiązek uchylić grzywnę. Korespondencję z sądem rejestrowym prowadzi się obecnie za pośrednictwem strony: https://prs.ms.gov.pl/

Nie zalecam płacić „z ostrożności” grzywny nałożonej przez sąd w postępowaniu przymuszającym. Umorzeniu podlegają wyłącznie grzywny niezapłacone do czasu wykonania zobowiązania. Jeżeli zatem członek zarządu zapłaci grzywnę nie odzyska już tych pieniędzy.

Poniżej przedstawiam wzór pisma do KRS w sprawie umorzenia grzywny:


Jedna myśl w temacie “Brak złożenia oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego w spółce z o.o. Co zrobić, gdy KRS nałoży grzywnę? Wzór pisma.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s