Założenie spółki z o.o. przez internet (S24). Jak długo to trwa?

Jest to często zadawane pytanie przez moich klientów, którym pomagam założyć spółkę z o.o. przez S24. Przekonanie o przewlekłości postępowań sądowych i urzędowych jest bowiem dość powszechne. Tymczasem niektóre spółki z o.o. są zakładane na potrzeby konkretnej inwestycji lub nawet pojedynczej transakcji i przedłużający się proces rejestracji może uniemożliwiać prowadzenie biznesu. Nazwa portalu, przez który można zarejestrować spółkę z o.o. – S24, nie jest przypadkowa. Teoretycznie bowiem od momentu złożenia wniosku spółka powinna zostać zarejestrowana w ciągu 24 godzin.

Czy tak jest naprawdę? Jakie czynniki mają wpływ na czas rozpatrywania wniosku?

Niezbędnym wymogiem w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24, po podpisaniu umowy spółki i pozostałych dokumentów oraz wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy jest jej zgłoszenie do Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestr jest prowadzony przez sąd rejonowy, wydział gospodarczy KRS, właściwy ze względu na siedzibę spółki.

Chociaż wypełnienie, opłacenie i wysłanie wniosku odbywa się w formie elektronicznej, następnie automatycznie nadawana jest sygnatura sprawy, to na dalszym etapie pojawia się już czynnik ludzki. Wnioski o wpis są badane przez referendarzy sądowych, którzy badają czy wniosek jest poprawnie wypełniony, czy zostały załączone wszystkie wymagane dokumenty a następnie wpisują spółkę do rejestru. W każdym sądzie jest różna liczba referendarzy sądowych, w sposób odmienny może być ustalona organizacja ich pracy. Jeżeli w danym wydziale referendarzy jest zbyt mało to i czas rozpoznania może się wydłużyć. Referendarze pracują od poniedziałku do piątku, przypuszczam, że od ok 7:30 do 15:30. Zatem wnioskiem złożonym w piątek o 15:00 referendarz zajmie się najwcześniej w poniedziałek rano.

Kolejną kwestią jest ilość spraw jaką referendarze mają aktualnie do wykonania. Są regiony kraju, gdzie jest rejestrowanych więcej spółek (przede wszystkim Warszawa, ale również Kraków, Wrocław) i takie, gdzie jest ich mniej (Lublin, Rzeszów, Zielona Góra). Wnioski o rejestrację rozpatrywane są w kolejności wpływu. Jeżeli zatem referendarz musi najpierw rozpatrzyć wcześniejszy wniosek, Twój będzie na razie „leżał na półce”.

Nie można pomijać również pory roku w jakiej wniosek jest składany. Referendarze tak samo jak inni pracownicy jeżdżą na urlopy i chorują na grypę sezonową. Zwłaszcza więc w lipcu i w sierpniu czas rozpoznania wniosku może się wydłużyć.

Również każda zmiana przepisów, w szczególności przepisów podatkowych, która powoduje zwiększenie popularności któregoś z typów spółek, może powodować zwiększony napływ wniosków do rozpoznania.

Ostatnia, być może nawet najistotniejsza kwestia to poprawność i kompletność wniosku. Przepisy dotyczące rozpoznawania spraw o wpis do KRS są nieubłagalne. Błędnie wypełniony formularz (np. literówka, niezaznaczenie jakiejś opcji bądź zbędne zaznaczenie) powodują zwrot wniosku bez rozpoznania. Brak wymaganych dokumentów oznacza konieczność ich uzupełnienia. Przy powyższych czynnościach referendarz musi wydać zarządzenie, co oznacza stratę czasu dla zakładającego spółkę.

Trudno zatem sztywno określić ile czasu zajmuje założenie spółki z o.o. przez S24. Czas rozpoznania może być różny w zależności od sądu i powyższych czynników. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że w przypadku Sądu Rejonowego Lublin-Wschód zdarza się wpisanie spółki jeszcze tego samego dnia po złożeniu wniosku o wpis rano, ewentualnie następnego dnia. W Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej i Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy również miałem szybkie rejestracje, ale zazwyczaj trzeba nastawić się na 3 dni czekania. Były jednostkowe przypadki, że na wpis mój klient musiał czekać około tygodnia. W przypadku konieczności założenia spółki w określonym terminie najlepiej zarezerwować sobie czas odpowiednio wcześniej.

Mile widziane komentarze od gości na temat czasu rozpoznania wniosku o wpis w poszczególnych sądach. Pomoże to bardziej konkretnie zorientować się w temacie również innym zainteresowanym.

zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/time-currency-watch-business-4850071/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s