Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet (S24)

Jest to rzecz, o której zakładający spółkę z o.o. przez S24 często zapominają. Jest to zrozumiałe, gdyż intuicyjnie ciężko skojarzyć, że zawarcie umowy spółki z o.o. może rodzić jakiś obowiązek zapłaty podatku. Na tym etapie trudno mówić o dochodzie, najczęściej jest to raczej początek wzmożonych wydatków i inwestycji.

Tymczasem założenie spółki z o.o. przez S24 powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) według stawki 0,5% od wysokości wniesionego kapitału zakładowego. Podstawa opodatkowania ulega obniżeniu o wydatki poniesione na opłaty sądowe (w przypadku S24 jest to kwota 350 zł). W przypadku spółki z o.o. o minimalnym kapitale zakładowym 5000 zł podatek PCC do zapłaty wyniesie zatem 23 zł, a dla spółki o kapitale zakładowym 10000 zł – 48 zł.

Niezłożenie deklaracji podatkowej i niezapłacenie podatku stanowi podstawę odpowiedzialności karnoskarbowej za przestępstwo lub wykroczenie (w zależności od kwoty uszczuplenia podatku). Odpowiedzialności podlegają wówczas członkowie zarządu spółki z o.o., którzy byli zobowiązani do działania w imieniu spółki z o.o.

Aby uniknąć problemów zarząd spółki z o.o. musi:
1. Wypełnić w imieniu spółki deklarację PCC-3
Zwracam uwagę, że podatnikiem jest tutaj spółka, a nie jej wspólnicy lub członkowie zarządu. Deklarację podpisują osoby uprawnione do reprezentacji spółki z o.o.
2. Złożyć/wysłać deklarację do właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy spółki
Urzędem skarbowym właściwym do złożenia deklaracji jest urząd właściwy ze względu na siedzibę spółki. W razie wątpliwości można sprawdzić na stronie urzędu, czy dana miejscowość i ulica znajduje się w jego obszarze działania.
Istotny jest termin na złożenie deklaracji. Jest to 14 dni od dnia podpisania umowy spółki. Nie ma tutaj znaczenia data wpisu spółki z o.o. do KRS.
3. Zapłacić podatek
Najlepiej dokonać przelewu bankowego na rachunek bankowy urzędu skarbowego wskazany jako właściwy do zapłaty PCC. Numery rachunków można znaleźć na stronie internetowej urzędu skarbowego. Należy pamiętać o zapłacie podatku we właściwej wysokości i pod odpowiednim tytułem przelewu (najlepiej ze wskazaniem nazwy spółki i numeru KRS lub NIP).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s