Nowy błąd systemu S24 przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet – informacje o osobach podpisujących są niedostępne

Dzień bez problemów technicznych w systemach Ministerstwa Sprawiedliwości podczas zakładania spółki lub dokonywania w nich zmian to dzień stracony 😉 Ostatnio opisywałem brak możliwości zmiany członków zarządu spółki partnerskiej w Portalu Rejestrów Sądowych: https://kuspitkancelaria.com/2022/03/21/zgloszenie-do-krs-zmiany-zarzadu-w-spolce-partnerskiej-mission-impossible/. Tym razem błąd dotyczy S24, który pojawia się przy podpisywaniu dokumentów zewnętrznych dodawanych do systemu.

Błąd uniemożliwia podpisanie dokumentów przez wszystkie osoby zobowiązane do podpisu. Po podpisaniu dokumentu przez jedną osobę (np. oświadczenia, czy spółka jest cudzoziemcem), kolejne osoby nie mogły tego zrobić z powodu komunikatu: Ze względu na błąd: Nie można modyfikować dokumentów w innym statusie niż roboczy, informacje o osobach podpisujących są niedostępne. Błąd pojawia się niezależnie od formatu pliku jaki dołączymy do podpisu (doc, pdf itp). Nie ma to również związku z rodzajem podpisu (epuap – profil zaufany/podpis kwalifikowany).

Nie wiadomo jak długo potrwa naprawa tego błędu, dlatego trzeba sobie jakoś z nim poradzić. Rozwiązanie w tym zakresie jest dość proste, choć wymaga trochę dodatkowego wysiłku. Wszystko sprowadza się jednak do tego, aby każdy plik podpisywała tylko jedna osoba. Jeżeli jakiś dokument np. oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem, musi podpisać trzech członków zarządu, to wgrywamy do S24 trzy razy plik o dokładnie takiej samej treści, przy każdym dodając jednak inną osobę podpisującą. Następnie każda osoba podpisuje „swój” plik, dodajemy podpisane dokumenty do wniosku i gotowe!

Powyższe rozwiązanie zostało skutecznie przetestowane przy rejestracji spółki w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Nie powinno być raczej problemów również w pozostałych sądach, gdyż żaden przepis nie narzuca, aby wymagane przy założeniu spółki oświadczenia znajdowały się w jednym dokumencie.

zdjęcie: https://pixabay.com/pl/illustrations/b%c5%82%c4%85d-b%c5%82%c4%85d-404-komputer-3085712/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s