Równowartość 40 euro – ile to złotych (PLN)? Rekompensata kosztów dochodzenia należności (2019, 2020, 2021 i 2022).

Nie ma nic bardziej upierdliwego niż oczekiwanie i dopominanie się o należne pieniądze od kontrahenta. Zwłaszcza, gdy tak samo jak Ty kontrahent również jest przedsiębiorcą i dobrze wie, że brak terminowej zapłaty może spowodować problemy z płatnościami również u Ciebie. Wiadomo, że różne są przypadki, ale często w grę wchodzi niestety świadome opóźnianie płatności przez drugą stronę lub brak zorganizowanego procesu płatności (ile razy księgowa lub prezes „nie puścił przelewu”). Windykacja należności to koszty i zmarnowany czas Twój i Twoich pracowników.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zarząd odpowiada przed wspólnikami m. in. za osiągane wyniki finansowe. Sprawne dochodzenie należności jest zatem niezwykle istotne. Na szczęście w ostatnich latach uchwalono szereg rozwiązań, które mogą ułatwić dochodzenie należności w sposób jak najmniej kosztowny dla wierzyciela. Wiele zależy oczywiście od ich mądrego wykorzystania.

Jednym z nich jest zryczałtowana rekompensata kosztów dochodzenia należności przewidziana w art. 10 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Zgodnie z tym przepisem, wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty 40, 70 lub 100 euro, w zależności od wartości roszczenia. Ważne jest, że rekompensata przysługuje od wartości każdej transakcji handlowej (ewentualnie od każdej raty transakcji, jeżeli strony się tak umówiły).

A według jakiego kursu ta równowartość ma być przeliczana? Pod uwagę należy brać średni kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

Zdaję sobie sprawę, że przeliczanie każdej faktury może być uciążliwe, dlatego poniżej przedstawiam już przeliczoną równowartość kwoty 40 euro, czyli rekompensaty kosztów dochodzenia należności do kwoty 5000 zł. Wystarczy sprawdzić na fakturze VAT datę płatności i podstawić do odpowiedniej pozycji w tabeli 🙂


2 myśli w temacie “Równowartość 40 euro – ile to złotych (PLN)? Rekompensata kosztów dochodzenia należności (2019, 2020, 2021 i 2022).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s