Organy doradcze rady nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Rada nadzorcza może występować jako organ we wszystkich spółkach kapitałowych, jakie zostały wyodrębnione w kodeksie spółek handlowych. Niekiedy jego występowanie jest obligatoryjne, a czasami fakultatywne w zależności od umowy spółki bądź wymogów przedstawionych w ustawie. Do podstawowych zadań organu nadzorującego należy stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. O tym, czym jest rada nadzorcza w spółkach kapitałowych szerzej w poprzednim artykule: https://kuspitkancelaria.com/2023/05/16/rola-rady-nadzorczej-w-spolce-z-o-o/

Obowiązująca nowelizacja kodeksu spółek handlowych od 13 października 2022 r. wspomogła efektywność rady nadzorczej. Od tej chwili organ ten może powoływać komitety rady nadzorczej, a także doradców rady nadzorczej.

Komitet rady nadzorczej sp. z o.o.

Zgodnie z brzmieniem art. 2911 § 1 k.s.h. rada nadzorcza może powołać stały lub doraźny komitet składający się z członków rady, do pełnienia określonych czynności nadzorczych. Decyzja odnośnie składu osobowego czy zakresu zadań w pełni uzależniona jest od powziętej uchwały przez radę nadzorczą danej spółki. Warto pamiętać, że powołanie komitetu rady nadzorczej nie zwalnia jej członków w ponoszeniu odpowiedzialności za sprawowanie nadzoru. Powołany komitet ma tylko i wyłącznie charakter pomocniczy.

Doradca rady nadzorczej sp. z o.o.

Art. 2192 k.s.h. przewiduje możliwość powołania wykwalifikowanego doradcy, który poprzez swoją działalność wspomoże funkcjonowanie rady nadzorczej. Takie rozwiązanie musi zostać jednak przewidziane w umowie spółki, dlatego wspólnicy chcąc zaimplementować powyższe rozwiązanie w istniejących już tej formy spółkach, będą zmuszeni do zmiany umowy spółki. Chcąc powołać doradcę rada nadzorcza musi podjąć stosowną uchwałę. Wówczas wskazany przez organ doradca zbada na koszt spółki określoną sprawę związaną z działalnością spółki bądź jej majątkiem. Ponadto, kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość, by powołani uchwałą doradcy sporządzali opinie czy przeprowadzali ustne konsultacje w zakresie, jaki rada nadzorcza ustali w uchwale.

W umowach między doradcą, a spółką, spółkę reprezentuje rada nadzorcza. Natomiast zarząd, w przypadku powołania doradcy, zobligowany jest do udostępnienia mu niezbędnej dokumentacji czy udzielenia informacji.

W przypadku powołania doradcy rady nadzorczej, ustawodawca nie zobowiązał organu spółki do przedstawienia jakiegokolwiek raportu związanego z działalnością doradcy na rzecz spółki. W praktyce wspólnicy spółki decydując się na wprowadzenie do umowy spółki możliwości powołania doradcy rady nadzorczej muszą liczyć się z ewentualnymi nadużyciami, które mogą być trudne do wykrycia. Dlatego też podjęcie decyzji w tym zakresie powinno zostać stosownie przemyślane.

Warto także wspomnieć, że ustawodawca w art. 2192 § 4 k.s.h.  zobowiązał doradcę, a także osób dokonujących na jego rzecz lub w jego imieniu czynności, do zachowania tajemnicy wszystkich informacji dot. spółki, jakie nie są udostępnione opinii publicznej. Obowiązek ten nie ma ograniczenia czasowego.

Autor: Filip Styczeń


Dodaj komentarz