Uwaga przedsiębiorco! Obowiązek przesyłania JPK_VAT oraz indywidualny rachunek składkowy ZUS od 01.01.2018 r.

tax-468440_1280

Zmiany w prawie spokojnie można podzielić na takie, z którymi trzeba się zapoznać, a następnie je wdrożyć oraz na takie, które można potraktować najwyżej w kategorii ciekawostki. Te dotyczące sposobu płatności składek ZUS i obowiązku sprawozdawczego w podatku VAT zaliczają się do tej pierwszej kategorii. Każdy, nieważne od tego jaką działalność prowadzi, od zmian nie ucieknie. Nawiązując do klasyka, jeżeli każdy przedsiębiorca otrzymuje listem poleconym informację o zmianach, to wiedz, że coś się dzieje.

Indywidualny rachunek składkowy ZUS

Zacznę od zmiany mniej problematycznej i niewątpliwie ułatwiającej życie przedsiębiorcom. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki ZUS (na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy) będziemy wpłacali na jeden indywidualny rachunek składkowy. Wystarczy więc jeden przelew zamiast trzech oddzielnych jak do tej pory. Numer rachunku bankowego każdy przedsiębiorca powinien otrzymać listem poleconym (do mnie przyszedł 20 października). Jeżeli nie dostałeś albo zgubiłeś list z ZUS nic straconego. W razie potrzeby niezbędne informacje można uzyskać w oddziale ZUS, poprzez centrum obsługi telefonicznej ZUS oraz Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Obowiązek przesyłania JPK_VAT

Druga zmiana jest trochę bardziej absorbująca dla przedsiębiorcy, no chyba, że nie prowadzi samodzielnie rozliczeń podatkowych i korzysta z usług biura rachunkowego (wtedy wystarczy ewentualnie upewnić się, że osoba odpowiedzialna za rozliczenia jest odpowiednio przygotowana). Od 1 stycznia 2018 r. każdy przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i przesyłania jej do systemu Ministerstwa Finansów jako Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Kolejny smutny obowiązek zabierający ludziom czas, za którego niedopełnienie grożą niemałe sankcje. Pozostaje jedynie dostosować się do zmian, aby wszystko przebiegało tak sprawnie jak to tylko możliwe.

JPK (Jednolity Plik Kontrolny) to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. JPK_VAT obejmuje dane z ewidencji sprzedaży i zakupu VAT. JPK_VAT sporządzany jest i wysyłany wyłącznie elektronicznie, w określonym z góry układzie i formacie. Możliwość jego tworzenia jest dostępna w popularnych, komputerowych systemach rozliczeniowo-księgowych, w praktyce wystarczy popularny arkusz kalkulacyjny np. Microsoft Excel, Apache Open Office. Jak wygląda plik JPK_VAT? Generalnie jest to tabela z rubrykami, którą trzeba wypełnić właściwymi danymi. Można go zobaczyć i ściągnąć pod tym linkiem na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl/documents/764034/5134536/JPK_VAT_002.csv

Do wysyłania JPK_VAT potrzebne są po 1. profil zaufany EPUAP (w celu weryfikacji tożsamości), po 2. aplikacja Klient JPK (aby skonwertować plik JPK-VAT do odpowiedniego formatu).

Jeżeli nie wiesz jeszcze czym jest EPUAP, dowiesz się pod tym linkiem: https://obywatel.gov.pl/czym-jest-epuap. Z kolei aplikację Klient JPK można ściągnąć pod tym linkiem ze strony Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk/klient-jpk

Całkiem niezłą instrukcję, wyjaśniającą praktyczną warstwę JPK_VAT, udostępniło Ministerstwo Finansów. Do ściągnięcia jest pod linkiem: http://www.mf.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=68660df6-5a58-4578-b9c0-c1f9c4b7328e&groupId=764034, sporo informacji również pod tym adresem: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/jpk-dla-mikroprzedsiebiorcow

Być może nowości jest całkiem sporo, ale po kilku próbach wszystko powinno iść sprawnie. Chociaż przesyłanie JPK_VAT będzie obowiązkowe dopiero poczynając od rozliczenia za styczeń 2018 r. (czyli de facto od lutego 2018 r.), Ministerstwo Finansów zachęca do składania formularza już teraz, kusząc szybszym zwrotem podatku (w ciągu 25 dni).

W razie wątpliwości odnośnie rachunku składkowego ZUS lub JPK_VAT zapraszam do zadawania pytań w komentarzach.

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/podatek-formularze-doch%C3%B3d-biznesu-468440/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s