Uwaga na parkingi przy marketach! Kto ma pierwszeństwo?

sign-2864889_1280
Do napisania tego wpisu skłonił mnie news o stłuczce w moim mieście: https://www.lublin112.pl/zderzenie-opla-z-suzuki-na-parkingu-hipermarketu-sprawca-zadal-od-poszkodowanego-odszkodowania-zdjecia/?fbclid=IwAR204veJc9CvS7KxfSlJuTn7TO_XSRt013vMLsy-IR-mv8w7jWfgxAFdPuo jak również własne doświadczenia z poruszania się po parkingach przy marketach.
Wiele osób nie wie, że droga, która na parkingu może na pierwszy rzut oka wyglądać na drogę z pierwszeństwem, w rzeczywistości taką nie jest. Drogi boczne mogą być nawet oznaczone przez właściciela terenu jako podporządkowane (np. przez namalowanie trójkątów zatrzymania lub znaku na powierzchni drogi), co dodatkowo upewnia kierowców na drodze „głównej”, że mogą jechać bez większego ryzyka. Niestety sugerowanie się takimi podpowiedziami może skutkować wypadkiem i stratami finansowymi.
Z ostrożnością należy podchodzić przede wszystkim do oznakowania wyłącznie znakami poziomymi, np. trójkątami malowanymi przed skrzyżowaniem, mającymi oznaczać ustąp pierwszeństwa przejazdu. Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych wynika, że znaki poziome, malowane na powierzchni drogi, muszą występować razem z określonym znakiem pionowym. Dopiero zatem znak pionowy A-7 – ustąp pierwszeństwa przejazdu, w połączeniu z linią warunkowego zatrzymania złożoną z trójkątów – P-13, powoduje obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi na drodze z pierwszeństwem.
20150313-lublin-150319858_2d622
Typowa pułapka na kierowców, market OBI przy ul. Orkana w Lublinie. Występuje jedynie oznakowanie poziome, brak znaku pionowego A-7 – ustęp pierwszeństwa przejazdu. Samochód nadjeżdżający z prawej strony zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa Fiatowi Uno, chociaż trójkąty mogą sugerować co innego.
W zalinkowanym artykule kierowca wyjeżdżający z drogi oznaczonej wyłącznie linią zatrzymania ustęp pierwszeństwa przejazdu, nie został uznany za winnego kolizji. Będzie miał teraz możliwość dochodzenia roszczeń finansowych od sprawcy zdarzenia. Nie trzeba dodawać, że wszelakiego rodzaju oszuści i naciągacze mogą próbować wykorzystać podobne sytuacje.
Jak uniknąć wypadku? W przypadku braku pionowego oznakowania kierować się „zasadą prawej ręki”. Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
zdjęcia:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s